Nákupní košík
0 kusů za 0 Kč
 
 

O víně

Degustační minimum

Již staří Římané hodnotili kvalitu vín smyslovou zkouškou. To znamená, že víno posuzovali podle tří základních smyslů: Color - barva, Odor - vůně a Sapor - chuť. Podle těchto kritérií bylo víno oceněné označením Vinum COS, což značilo kvalitu vína a tím i jeho hodnotu. Platilo tehdy to samé co dnes - kvalitnější vína byla dražší než ostatní.

Abychom byli, stejně jako staří Římané schopni posoudit kvalitu vína, nebo pouze říci zda nám víno chutná či nikoliv, musíme dodržovat několik základních kroků.

1. Nalití vína - víno potřebuje prostor

Pro degustaci vína použijte čistou, nezapáchající, dostatečně velkou, čirou sklenici na nožce, tulipánového tvaru. Nenalévejte sklenici plnou, vždy jen pod nejširší část sklenky. Pro zhodnocení aroma budete totiž potřebovat víno ve sklenici rozpohybovat tak, aby se začaly uvolňovat jeho aromatické sloučeniny. Sklenici nikdy nedržte nahoře, ale vždy za stopku, nebo pokud si troufnete, pak za spodní rozšířenou stopku, tedy za patu sklenice. Tento způsob uchopení sklenice bude mít dva efekty: prvním je, že sklenice nebude nikdy znečištěna od prstů, druhým pak, že se vám nebude obsah sklenice, tedy víno, zahřívat.

2. Vzhled vína

Zhodnoťte čirost - čirost vína se hodnotí jako první. Víno by mělo být čiré, bez jakýchkoliv matných či zakalujících tónů. Pokud není čiré, je to zpravidla předzvěst nějakého problému ve víně.

Zhodnoťte barvu - barva vína je velmi důležitá. Závisí na odrůdě vína, ročníku, stupni vyzrálosti a metodě zpracování hroznů. U bílých vín se může pohybovat od téměř bezbarvé, světle žluté, žluto-zelenkavé, slámově žluté, zlatavé až po zlatavě-měděné tóny. U červených vín můžou být tóny sytě-růžové, nafialovělé, třešňově-červené, oranžově-červené až po červeno-hnědé. U růžových vín je to např. od světle-růžové, lososově růžové až k syté cibulově-žluté. Jedním ze znaků kvality vína je i jeho konzistence - zakružte sklenkou tak, aby se víno rozprostřelo po jejích stěnách. Kvalitní vína budou tzv. slzet - po stěnách sklenky budou stékat těžké kapky - slzy.

3. Vůně vína

Přičichněte a poznejte aroma - čich je možná nejdůležitějším smyslem při hodnocení vína. Přičichněte ke sklenici po nalití vína v klidu. Poté sklenicí jemně, ale rychle zakružte tak, aby se víno rozlilo po vnitřní stěně, a znovu přičichněte. Vůni mladého vína pojmenováváme spíše jako buket, těžší vůni zralého vína spíše jako aroma. Z vůně se překvapivě dozvíte o vínu více, než vám o něm povědí vaše chuťové pohárky. Aromatické látky vína pocházejí ze tří hlavních zdrojů.

  • Primární vůně - ovocné, rostlinné, květinové, kořenité a minerální tóny, pocházejí přímo z hroznů dané odrůdy.
  •  Sekundární vůně - kvasné a mléčné tóny, vůně másla a smetany vznikají při výrobě.
  • Terciární vůně - džemové, kouřové, živočišné, kořenité až chemické tóny, vznikající při vyzrávání vína v sudu nebo láhvi. Zkuste také přičichnout ke sklenici po jejím vyprázdnění.

4. Chuť vína

Zjistíte ji během 10 sekund.  Víno v ústech hezky poválejte po celém jazyku tak, aby se dostalo na všechny chuťové pohárky, tedy čtyři základní chuťové směry: sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Poté si můžete přisrknout trochu vzduchu - tím se uvolní další aromatické látky, které jsou vnímány i v nose.

Hodnotíme intenzitu chuti - bezprostředně poté, co se víno dostane do úst. Je dána obsahem extraktu a zejména kyselin, cukrů a u červených vín tříslovin.

Dále čistotu chuti - přítomnost či nepřítomnost rušivých tónů (např. oxidační tóny a různé nežádoucí pachuti z případné vady nebo choroby vína, či pachuť po korku).

V neposlední řadě kvalitu chuti - obsah a harmonii kladných příjemných a typických chutí vína.

Nezapomeňme na dochuť - délka trvání chuťového vjemu po polknutí vína. Pro nejlepší analýzu kombinace chuti a buketu mějte víno v ústech cca 10 sekund. Pokud vjem bezprostředně po polknutí či vyplivnutí rychle vyprchá, říká se o víně, že je krátké. Naopak pokud vjem trvá dlouho, je to víno dlouhé. Podle poměru kyselin, cukrů, alkoholu, případně tříslovin mohou být vína např. lehká, slabá, kyselá, těžká, tvrdá, svíravá, plochá, nasládlá, atd. Kombinace chutí a vůní ve víně jsou nekonečné a jazyk popisující víno je velmi košatý.

Nahoru